Nevím a nevím.

28. března 2015 v 23:57 | zRzQa |  Když zRzQa píše deníček
Dvě otázky, které se mi poslední dobou velmi často motají v hlavě - "Z čeho budu maturovat?" a "Kam půjdu na vysokou školu?". A jaká je odpověď? Přečtěte si, prosím, znovu nadpis tohoto článku.

Hodně lidí říká, že už začínáme plašit s maturitou a tím vším okolo. Jenže to se říká dobře těm, kteří mají už buď maturitu za sebou a nebo těm, které to teprvé čeká a už mají jasno ve všem jasno. Ano, ve třídě máme ty šťastlivce, kterým když položíme TY dvě otázky, tak nám s klidnou duší odpoví (a "nevím" od nich určitě neuslyšíte). Já bohůžel zatím patřím k té druhé části, která odpovídá: viz.nadpis.

To, že budu vlastně za rok maturovat si uvědomuju hlavně kvůli angličtiny, kde probíráme maturitní témata. Nemám problém se to naučit, jen to všechno zabere dost času. Doma to dávám všechno dohromady, ať se to můžu všechno v pohodě a dobře naučit. Každý má prostě svůj systém učení a já v tom potřebuju mít pořádek. Do teď jsem si vše vypisovala ručně na papír a z toho jsem se učila a už jsem to považovala jako "maturitní materiály". Ale sežere to opravdu hodně času. Dneska večer jsem se už dokopala a založila jsem si odstrašující složku v mém notebooku: Maturitní téma > Angličtina > Education, British history, atd.

Musím se hecnout a prostě si to všechno přepsat do počítače a udělat to tak, že až to za rok otevřu, tak si to jen vytisknu a budu se učit. Žádné vypisování a tvorba materiálu k učení. Ne, to už prostě musím mít hotové. A ideální je překonat aktuální lenost a udělat to dokuď je čas. Mám sice plno materiálu a komplet zpracované otázky od mého bratra (a ta složka je fakt pořádně TLUSTÁ), ale prostě já si k tomu všemu udělám ještě vlastní...

A co se týká tedy toho Z ČEHO CHCI MATUROVAT, tak jsem to zatím brala spíš vyřazovací metodou, jako např: to, co mě nebaví - chemie a fyzika nepřichází v úvahu. Jestli se opravdu nedostanu k výsledku, tak si asi ve čtvrťáku hodím kostkou. Haha.

Velmi by mě zajímaly vaše zkušenosti s přípravou - Měli jste materiály od někoho jiného a již jste jiné nedělali? Nebo jste si je dělali komplet všechny sami?

A druhá otázka, která se týká vysoké školy. Už se střední jsem měla problém - vybrat si zaměření, které chci dělat celý život? Já si vybrala variantu, že na rozmyšlení mám další 4roky a šla jsem na všeobecné gymnázium. Bohůžel jsem ve třetím ročníku a stále nevím. Někdy si říkám, zda se k tomu někdy dostanu a konečně všem odpovím, na jakou že to vysokou školu chci jít... Už aby to bylo.

Nejprve chci řešit CO vlastně chci jít studovat. A pak budu řešit to, KDE to chci studovat. Někteří se vyloženě brání myšlence, že by šli na VŠ do jiného města. Já se tomu nebráním, ale zároven mi ani nevadí, když zůstanu tam, kde bydlím. Vše má své pro a proti.

Až najdu odpovědi na své dvě otázky, tak to půjdu asi oslavit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Charlie Charlie | 29. března 2015 v 0:11 | Reagovat

nevím, jestli ve mně převládá pocit "úlevy", že nejsem ve stejné situaci sama, nebo právě smutek, že je na tom někdo další stejně jako já.. :-?  budu doufat, že nás obě něco zářného praští do nosu :D jinak házím příští rok kostkou taky :D

2 Míš Míš | 29. března 2015 v 0:17 | Reagovat

Ono je dost nemožné udělat si do všech předmětů své vlastní otázky, to by ti opravdu zabralo hoodně času a to mi přijde zbytečné .. Pokud máš od koho sehnat otázky, tak je to opravdu lepší. Já jsem maturovala ze zeměpisu, němčiny, češtiny a informatiky. Zeměpis jsme si chtěly se spolužačkama rozdělit, aby každá udělala část otázek. Zdálo se to jako dobrý způsob, nakonec po prvních pár tématech to stejně dopadlo tak, že nám je poslala všechny vypracované starší generace maturantů a my si maximálně něco málo přepracovaly. V němčině moc nebylo co vypracovávat, učitelka nám dávala dost materiálů, tak to bylo v pohodě. Čestinu jsme si museli poctivě vypracovat sami, v rámci odevzdávání čtenářského deníku, na to apelovala učitelka od prváku, takže to nebyl nejmenší problém, protože za ty 4 roky si člověk vše v pohodě vypracoval. No a informatika byla především praktická, tak tam nebylo moc co vypracovávat.

Jinak s volbou předmětů ti doporučuju se třeba i poradit s nějakýma lidma, co už u vás na škole odmaturovali, aby ti řekli. Hodně to totiž záleží i na učiteli, ne jen na předmětu. Jinak ber to tak, pokud máte maturitu jen ze čtyř předmětů, tak máš polovinu jasnou . angličtina a němčina. A zbytek hold nějak uvidíš no, ještě máš pár měsíců čas :-)

3 Míš Míš | 29. března 2015 v 0:19 | Reagovat

Teda ne němčina ale čeština (nějak navečer už mi to nemyslí :D )

4 hogreta hogreta | E-mail | Web | 29. března 2015 v 0:30 | Reagovat

Rozumím ti, vlastně jsem to měla stejně. Rozdíl byl jen v tom, že já jsem si už a základce docela tykala s matematikou (byla jsem v matematické třídě), takže jsem na našem gymplu byla v matematické třídě. Ale víc jsem toho moc nevěděla, taky jsem nevěděla, co dál - bavilo mě tak nějak všechno stejně.

Nop, a nakonec jsem maturovala z matiky - jak školně, tak státně, a aspoň jsem tak měla 2 předměty v jednom. Jazyk si vybrat musíš, takže já zvolila ruštinu. Čeština je povinná. Takže mi na výběr zůstal jeden předmět - a spousta předmětů, která mě bavila. Nakonec jsem si vybrala informatiku, protože mi šla, bavila mě, a zároveň tam toho vlastně k učení moc nebylo, kor když třeba člověk trošku tomu programování rozumněl, tak to pak šlo samo. Téměř žádné šprtání se nazpaměť, téměř vše šlo odvodit, takže jsem se na to skoro nemusela učit. Cesta nejmenšího odporu. Jinak by mě bavila třeba i biologie nebo chemie, ale obojí bylo dost obsáhlé. A já jsem věděla, že budu muset hodně času věnovat ruštině, takže jsem si k maturitě vybrala předmět, na který jsem se nemusela učit žádné sáhodlouhé teorie.

Nakonec jsem šla na vysokou na báňskou, protože jsem chtěla zůstat v Ově a zároveň si myslím, že technické obory mají budoucnost. Pokud nejsi úplný technický antitalent, tak být tebou, vyberu si něco technického. Já šla na informatiku a výpočetní techniku, a myslím si, že nebudu mít problém v uplatnění. Z druhé strany ale naprosto rozumím tvému dilematu, protože i tak je mi trošku líto, že nemůžu studovat češtinu, biologii, chemii, matematiku, zeměpis, zsv, ruštinu... Ale je mi jasné, že kdybych si vybrala cokoli z toho, tak by mi zase bylo líto, že nemůžu studovat informatiku.

Holt, to už je asi úděl nás, co jsou tak nějak všestranní - není nic, v čem by vyloženě vynikali, ale jsou dobří vlastně ve všem. Pokud jsi na tom takhle, asi bych se snažila zvolit takový obor, aby tě to bavilo a abys na pracovním trhu měla uplatnění.

Jop a k tomu vypracovávání otázek - já si taky plánovala, jak to budu mít na svaťák všechno připravené a jak to pak bude odsýpat... Tak úplně se to nesplnilo. Ale je pravda, že třeba češtinu už jsem měla vypracovanou a matiku se nakonec učila jen z knížky, nedělala jsem si žádné vlastní studijní materiály. Ruštinu jsem vypracovávala tak nějak postupně, a i v průběhu - něco jsem měla před svaťákem, ale spoustu věcí jsem si doplňovala i během. A v informatice jsem si jen prošla to, co jsme se naučili, prošla jsem si témata a asi tak dvě nebo tři si vypracovala, ten zbytek jsem si pamatovala z hodin a nebo jsem věděla, že si do dokážu odvodit a že to obkecám, prtože tomu docela rozumím. Na svaťák jsem si udělala tabulku, abych věděla, kolik otázek od každého předmětu se musím denně naučit a pak jsem jen odškrtávala. No, a povedlo se, až na 2 ze státní maturity z těžší úrovně matematiky (a to mě naštvali, protože ten rok pěkně s tou náročností přestřelili a já měla dvojku asi jen proto, že jsem to pořádně nestíhala), jsem měla jedničky. A víš proč? Protože máme na škole fajn profesory, kteří vědí, jak ses celé ty čtyři roky učila. Pokud jsi na to nekašlala a snažila ses, tak se nemusíš bát, oni ti pomůžou :). Tím jsem si téměř jistá, takže neměj strach :). Alespoň mi u maturity pomáhali fakt na 100% a řekla bych, že moje známky z maturity spíš odrážely to, jak jsem studovala ty 4 roky, než to, co jsem jim tam předvedla v ten jeden den :). Takže neboj, to zvládneš! Budu držet palce! :)

5 zRzQa zRzQa | Web | 29. března 2015 v 0:51 | Reagovat

[1]: Neboj, je na tom takhle podle mě hodně lidí, jen né každý to přizná :D Tak teda příští rok si házíme kostkou :D Haha

[2]: Ono já si ty otázky dělám do Aj stylem, že si otevřu materiály od brácha + své zápisky ze školy + knížky co mám od bráchy jak maturoval (to jsou takové ty "Odmaturuj z AJ.." atd..). A pak si to tak nějak sepisuju a dávám dohromady ze všech těch knížek a zápisků. Je ot časově velmi náročné, ale ve výsledku je to naprosto parádní a mě to vyhovuje k učení. Je mi ovšem jasné, že to pak dopadne tak, že některé si nechám prostě od bratra a něco si jen doplním.
To mě také napadlo, že se s někým domluvím, že danou část udělá ten, další část já, jinou část zase někdo jiný a dáme to do kupy. Ale bojím se právě toho, že to nakonec stejně nevýjde a pak si to budu shánět sama :D
Ale děkuju ti moc za názor a za rady ;)

[4]: Mě už to také napadlo, že by jsem maturovala z IVT, ovšem zjistila jsem, že tím, že jsem v hodinách při programování nedávala pozor, tak s tím mám trošku problém a nejde mi to tak, jak by jsem chtěla. To už je holt moje mínus no :D Mě ve škole vyloženě nebaví chemie (a ani mi nejde, stejně jako fyzika). V matice se pomalu zlepšuju, ale zatím se necítím na to, abych si M vzala jako maturitní předmět. A zbytek...přesně jak jsi řekla - prostě v žádném předmětu nevynikám, ale nemám s něma nějaký šílený problém (Krom tedy CH, F, M). Je to všechno hrozně obsáhlé, takže fakt nevím co si vybrat. Ale hrozně moc ti děkuji za rady, které jsi mi napsala a za své zkušenosti ;)

6 Victoria Cool Victoria Cool | Web | 30. března 2015 v 20:14 | Reagovat

Já jsem přijatá na střední na kterou chci jít, takže nemusím zatím nic řešit :)

7 Baris Baris | Web | 31. března 2015 v 21:37 | Reagovat

podle toho jak se už teď připravuješ,to stopro zvládneš :) jinak jestli si vybíráš mezi matikou a angličtinou,tak nevím jak si na matiku dobrá,ale u mě byla jasná volba angličtina,která taky nebyla nikdy moje silná stránka,ale hodně jsem zamakala a zvládla to,má sice 3 části ale pořád lepší než číslaa :D jinak všechny maturitní otázky jsem si dělala sama,protože se dokážu učit jen ze svých zápisů a hlavně jsem se už z přípravy dost naučila :)

8 Catherine. Catherine. | Web | 1. dubna 2015 v 17:14 | Reagovat

Myslím, že je dobré to, že si to zacináš vybírat teď na konci třeťáku. Můj Gympl to má tak, že si maturitní předměty vybíráme ve druháku takže jsme museli být rozhodnuti dříve :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama