Pro Ana blogy - "Jídlo není podstatná věc."

11. února 2016 v 14:14 | zRzQa |  Články
Velice populární blogy jsou tzv. Pro-Ana blogy. Autorky si na blog zveřejnují denně jídelníčky, nahrávají obrázky vychrtlých žen a píši o tom, jak se jim vede/nevede, přidávají popř. motivace atd..

Já osobně tyto blogy nesleduji. Nevidím v tom žádný smysl a mám na to poměrně negativní názor. Ale samozřejmě ať si každý dělá co chce. Každý má právo vyjádřit svůj názor. Takže tedy i já.

Nedávno jsem najela na blog.cz do sekce "Nejoblíbenější blogy" a právě ve velmi úzkém výběru byl i jeden pro-ana blog. Podívala jsem se tedy, jestli tam najdu něco závratného (když už se to tedy v této sekci na blogu nachází). Nenašla jsem tam nic nového a mě neznámého, ale vnuklo mi to myšlenku napsat o tom článek.

Hledala jsem tedy i definici "pro ana" - tedy hlavně jak to definují mladé slečny a jaké jsou jejich názory. Vyjel mi tedy jeden blog, kde autorka (zdroj) popsala tento "styl" takto: Na první místo ve svém životě staví štíhlost. Štíhlost za každou cenu. Nenávidíme špeky, tlusté lidi a většinu jídla, protože jídlo ZPŮSOBUJE TLOUŠŤKU. Shodujeme se na názoru : RADĚJI MRTVÁ NEŽ TLUSTÁ! My jsme PRO-ANA. Nikdo, kdo k nám nepatří, nás nepochopí, TAK NÁS NECHTE BÝT!!! Ana je náš život, náš styl. Jídlo není podstatná věc, jídlo je naobtíž. Kéž by šlo žít jen ze vzduchu a vody., atd

Mě osobně příjdou tyto názory velmi hloupé. Aby byl člověk štíhlý a fit, musí mít pohyb, cvičit, jíst pravidelně a zdravě.

Dále co jsem se dívala na další blogy, tak autorky často píšou své "jídelníčky". Jejich "styl" je tedy v tom (co jsem pochopila z těch bogů), že vlastně lepší je ani nejíst a tak člověk zhubne. Často jejich jídelníčky obsahovaly něco jako "Snídaně: Nic, Svačina: voda, Oběd: suchar, svačina: nic, Večeře: voda" apod. Toto je naprosto špatně. Nejsem sice žádný odborník na stravu, ale držet hladovku je špatný způsob hubnutí.

Pak autorky často píši (tak jsem si to nazvala já) tzv. "depresivní" články, kdy dny před tím hladoví a jsou na sebe pyšné a pak v tom dané "depresivním" článku si nadávají, že měly např. oslavu na "nažraly se jako prasata" a že "jsou nechutně tlusté" a že si dají za trest hladovku na týden apod. Co to jako je? Tito lidé (většinou dívky) by měly vyhledat odbornou pomoc, jelikož toto OPRAVDU NENÍ normální.

Snad na každém takovém blogu najdete většinou v menu váhu původní a pak cílovou. Často to také zapisujou jako " 75kg, 70Kg, 65Kg,..." až třeba do šílených 45Kg, kdy autorka měří třeba 170cm. Já nemám nic proti tomu, když chce slečna zhubnout, když má prostě kila navíc a necítí se dobře. Nevadí mi, když ta slečna tedy hubne správným stylem (cvičení, zdravá strava, apod..), ale tento styl absolutně nechápu.

Našla jsem i minimum blogů, kde autorky skutečně píši jídelníčky, které skutečně obsahují zdravou, bohatou a pravidelnou stravu a také si tam zapisují pohyb. Ale takových blogů je dle mého názoru mnimum.

Co se týká obrázků - autorky většinou ke každému článku přidají fotku nějaké jiné ženy, která je většinou velmi hubená a berou to jako tzv. "thinspiration". Mě osobně příjde, že tyto dívky berou štíhlost jako obezitu (přeháním trošku) a vychrtlost jako dokonalost. A když touží po té dokonalosti (=vychrtlosti), tak to často pak vede k anorexii. A myslím si, že velmi těžké se z této nemoci dostat.

Na závěr tedy bych chtěla říct, že tento styl mi příjde velmi nerozumný. Dívky, které vedou pro-ana blog, by se měly pořádně zamyslet nad tím, jaký styl života vedou. A pokud chce někdo zhubnout, měl by na to jít úplně jinak.


OTÁZKY PRO VÁS: Vedete takový blog? Sledujete pro-ana blogy? Jaký je váš názor na tento styl?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Teri Teri | 11. února 2016 v 14:54 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím! Takovy blogy, co pletou mladým dívkám hlavy bych uplne zakázala!

2 Anet Anet | Web | 13. února 2016 v 15:14 | Reagovat

Nevedu takový blog, nesleduji takové blogy. Mám se ráda, jídlo si užívám ( jsem poměrně vybíravá a chci vědět, co jím, ale jídlo miluju) a nikdy bych si takto dobrovolně zdraví neničila. Ty holky na to přijdou, až budou mít zdravotní problémy. To už ale bude pozdě. Jejich způsob stravy je naprosto otřesný a špatný.

3 Verča Verča | 15. února 2016 v 18:39 | Reagovat

Na tohle jsem narazila poprvé asi před rokem (byla to stránka na asku, kde se slečny v hladovkách vzájemně podporovaly) a už tenkrát mi to přišlo naprosto bez rozumu. Jídlo přece nikdo nejí kvůli tloušťce, ale abychom měli energii a mohli žít zdravý život(a taky nám třeba někdy dokáže zvednout náladu). Upřímně vůbec nechápu, jak někdo může mít takovou vychrtlou anorektičku za vzor.....

4 Aless Aless | Web | 18. února 2016 v 22:53 | Reagovat

Ja sa čudujem že tieto blogy vôbec niekto podporuje a musím povedať že ma veľmi prekvapilo keď som to videla propagované aj na blog.cz

5 Kara Kara | 18. října 2016 v 15:59 | Reagovat

Taky mi to dřív nedávalo smysl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama