Fotografování (tipy, rady,...)

Fotonávod / 1.část - Jak vložit film do fotoaparátu Instax?

26. dubna 2015 v 17:22 | zRzQa
Původní plán byl, natočit video a vše o mém fotoaparátu Instax 25 mini shrnout dohromady. Ovšem stále jsem se k videu nedostala a tak zatím udělám návody ve formě článku. V tomto článku najdete menší návod na to, jak správně vložit film do foťáku.

1) Prvním bodem je zakoupení filmu do Instaxu. Cena se většinou pohybuje okolo 250Kč za 10ks. Lepší je si filmy objednat na internetu. Balení se také prodává třeba i po 20kuse a cena je potém samozřejmě výhodnější. Já první tři filmy dostala jako dárek a tento film jsem si koupila zatím v kamenním obchodě. Ale našla jsem celkem dobrou cenu za balení 20ks na této stránce >. Na fotografii vidíte šipku na žlutý proužek. Ten je důležitý pro správně vložení filmu do fotoaparátu.
2) Otevřete foťák a tam, kde vidíte šipku je další žlutý proužek.
3) Vložte film tak, ať jsou proužky u sebe.
4) Po zavření foťáku stále uvidíte pro další kontrolu to, že máte film správně vložený.
5) Zapněte fotoaparát.
6) Po zmáčknutí spouště vám vyjede první "fotka" - je to pouze zkušební "snímek", který poté můžete s klidným srdcem vyhodit.
7) V daném okýnku vidíte, kolik fotografií vám ještě zbývá.

Jak vidíte, je to velmi jednoduché. Stačí si dávat pozor na žluté proužky a nic nemůžete zkazit. Navíc menší návod máte i v samotném foťáku. Článek jsem dělala také z toho důvodu, ať ti, co fotoaparát nemají a třeba mají v plánu si jej koupit, vidí jak foťák vypadáte i zvenitř. V 2.části by jsem se chtěla věnovat samotnému fotoaparátu a popisu (kde co je, k čemu to je, atd..).

Fujifilm Instax Mini 8 & 25 instant camera

14. srpna 2014 v 13:54 | zRzQa
Už hodně dlouho uvažuji, že bych si koupila foťák, který vytvoří okamžitou fotografii. Přemýšlela jsem hodně o značce Polaroid, že bych si koupila ten typický foťák. Ale ještě jsem také přemýšlela nad Fujifilm Instax Mini 8 instant camera či nad Fujifilm Instax Mini 25 instant camera. Až teď jsem ho konečně objevila a začala jsem si akativně zjisťovat jak je to cenově a na kolik vychází film. Ovšem je jich více. Proto moc nevím, kterž si vybrat a který je z nich nejlepší.

Hlavně mě fascinuje to, že prostě to vyfotíte a v momentě máte výsledek před očima. Navíc nepříjde mi to až tak drahé ty foťáky. Nejvíc mě podle mě výjde nakupování filmů. Zatím jsem nenašla stránku, kde vychází filmy nejlevněji, ale viděla jsem, že 10kusů je za 250,-Kč.

Fujifilm Instax Mini 8 instant camera jsem našla v cenové relaci cca 2200,-Kč.
Fujifilm Instax Mini 25 instant camera v ceně zhruba 2400,-Kč

Spíš se ale přikláním k fotoaparátu 25.
OTÁZKA PRO VÁS: Máte někdo zkušenosti s tímto foťákem? Jak jste s ním spokojeni?


Návod / Photoshop CS5- Jak oříznout a vyrovnat fotografii?

2. března 2014 v 8:39 | zRzQa
Stane se Vám, že vyfotíte fotografii a je křivá? To se dá lehce napravit. V tomto článku najdete stručný a lehce pochopitelný návod na to, jak vyrovnat fotografii v grafickém programu Photoshop CS5.

1) V lište, kde máte různé možnosti k upravě - klikněte na uvedenou ikonku "Crop Tool".
2) Označte plochu. Budete-li fotografii vyrovnávat, nechte si kousek místa od okrajů fotky (viz. screen)
3) Pokuď chcete fotografii pouze ořezat, v tomto kroce již končíte a staíč kliknout pravým tlačítkem a dát "Oříznout /Crop". Pokuď chcete fotografii (jako v tomto návodu) vyrovnávat, tak najeďte kurzorem myši na horní část ořezané části. Tam se vám nejdříve zobrazí šipka k možnosti posunu ↑↓ a když popojedete myší více, tak se zobrazí další šipka k možnosti otočení. Podržením můžete s fotografií pohybovat do boků. Dávejte si pozor, ať se vyznačená část vleze do fotografie! Okraje vyznačené části nesmí přesáhnout kraje fotografie, jinak by se fotka špatně ořízla.

*TIP - Je-li na fotografii nějaká rovná část (v tomto případě parapet) srovnávejte fotografii dle této rovné části.

4) Teď stačí již pravým kliknutím myše potvrdit oříznutí "Oříznout/Crop".
5) A je hotovo.

NÁVOD NAJDETE V CELÉM ČLÁNKU

Tip pro majitele kompaktu - flexibilní stativ

13. října 2013 v 20:26 | zRzQa
Po delší době je zde zase článek do rubriky Fotografování, kde jsou různé tipy, rady apod. Ovšem né každý má zrcadlovku a hodně lidí vlastní kompakty. Mám tady pro Vás tip na takovou chytrou věcičku, oč jde? Čtěte dále.

Chcete si udělat nějakou společnou fotku na samospoušť, ale nechcete fotoaparát pokládat na nějaký špinavý a pro váš foták nebezpečný (tím myslím, že hrozí, že fotoaparát sjede a spadne na zem. Takže hrozí rozbití) povrch? Nebo chcete jen experimentovat s dlouhým časem, či fotit v noci apod.? K tomu se Vám určitě bude hodit tenhle malý flexibilní stativ.

Vleze se vám klidně i do kapsy, takže nemějte obavy, že by jste museli tahat půlmetrový stativ, který váží skoro dvě kila. Tento skvělý a ohebný stativ má pouze 17cm. Je vyroben z tvrzeného plastu a díky ohebným kloubům stativu můžete stativ s fotoaparátem omotat klidně na větev stromu, na nějaký sloup, či na plot a nebo jej můžete postavit na nerovnoměrný povrch a nemusíte se bát, že by vám spadl.

Jak můžete vidět na fotkách, tak stativ můžete omotat snad kamkoli. Ovšem tento stativ není stavěný pro těžší fotoaparáty. Ze zrcadlovkou by jste určitě neuspěli. Stativ má nosnost zhruba 300g, tudiž unese spíš pouze kompakty. Stativ není ani příliš drahý, na webové stránce www.postovnezdarma.cz ho najdete za 299,-Kč. Kdo by jej měl zájem objednat, tak tady máte přímo odkaz. Nemusíte se bát, že by ty nohy stativu nedržely nějak pevně a mohlo by to spadnou, to určitě ne. Na fotkách jsem zkoušela dávat stativ všude kde mě napadlo a ani se to nehlo, takže se nebojte ;)

Mini recenze | Externí blesk Nikon SB-800

7. října 2013 v 13:41 | zRzQa
Měla jsem tu možnost podruhé fotit s extrerním bleskem. Chci si blesk také pořídit, ovšem focení jako takové je pro mě, jakožto chudého studenta ( :D ) poměrně náročné, takže zase budu muset šetřit a snad se brzy dočkám.Tohle je taková mini recenze, nečekejte nějaký sáhodlouhý text na půl hodinkové čtení, to určitě ne :-)


Velmi mi vyhovovalo ovládání a skvělý je taktéž displej. Manipulace je jednoduchá a blesk můžete dát do tří různých poloh. Je lepší využívat tu bílou odraznou destičku u blesku. Předměty na fotografii pak nemají příliš ostré stíny a právě díky té destičky se ty stíny trošku změkčí. Celkově se mi tedy s bleskem velmi dobře pracovalo. Ovšem baterky mi vydržely zhruba těch 200-300fotografií, pak se již začaly baterie vybíjet a blesk mě trošku zlobil. Ale mohu doporučit nabíječku na baterie od značky VARTA - 15minute charge&go, Type 57053. Baterky máte za 15minut plně nabité a můete fotit dál, takže se vyplatí buď to mít náhradní baterky a nebo prostě nosit nabíjekču s sebou. Ovšem baterky jsou prý celkem drahé, takže záleží na Vás :)


A koho by zajímaly i nějaké další věci, tak tady je další info k blesku (Zdroj: megapixel.cz)

- Blesk Speedlight SB-800 s bezdrátovým systémem i-TTL dále rozvíjí technologii D-TTL jednookých zrcadlovek série D1, a přidává systém nových funkcí, souhrnně označovaný jako "Pokrokové bezdrátové osvětlení" (Advanced Wireless Lighting). Tento systém zahrnuje bezdrátové dálkové ovládání více blesků, blokaci zábleskové expozice (FV Lock), automatickou vysoce rychlou FP synchronizaci, a přenos hodnoty barevné teploty záblesku do těla fotoaparátu. Blesk rovněž obsahuje nový velkoplošný pomocný AF reflektor, zkonstruovaný pro optimální součinnost s 11bodovým AF modulem Multi-CAM 2000 přístroje D2H. Mezi dalším vybavením lze uvést vestavěnou širokoúhlou rozptylku pro získání vyzařovacího úhlu odpovídajícího ohnisku 14 mm, směrné číslo 38/53 (ISO 100/200; ohnisko 35 mm), a zoomový reflektor 24 až 105 mm (v rozsahu 35 až 105 mm s kroky po 5 mm při aktivním motorickém zoomování). Rozměry: 70.6 x 127.4 x 91.7 mm, hmotnost je 350g

A tady máte malou ukázku když se fotila bez blesku a s bleskem. Co je podle Vás lepší? :-P

Fotografie PŘED/PO úpravě #2

13. srpna 2013 v 10:36 | zRzQa
Né vždy si nechávám z každého focení fotky i v originále. Už teď jsem musela řešit problém, že jsem v počítači neměla vůbec žádné místo, protože byl přervaný fotkama. Počítač mi Honzík přeinstaloval a já si fotky dala prozatím do notebooku, který mám téměř prázdný. Teď už je ale naopak narvaný, ale počítač už mám zase volný na nové fotky :3

"Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si." Elliott Erwitt

Mám tady pár fotek z posledních dnů. Teďka jsem měla a ještě budu mít plno focení, takže si to maximálně užívám, awrrr :3 A tak pro dnešek přináším článek s fotkama před a po úpravě. Jsou to i takové tipy, jak jdou fotky třeba jednoduše upravit. Nejsou to nijak náročné upravy, zvládli by jste je určitě taky ;)

Fotografie upravuji v programu Photoshop CS5.

Fotografie | Citlivost (ISO)

16. května 2013 v 13:55 | zRzQa
V této části se budeme bavit zkráceně o citlivosti. Na internetu toho najdete hodně, někde je to velmi složitě vysvětlené a já vám to chci sepsat prostě tak, ať to ihned pochopíte. V minulém článku jsem se zabývala clonou - pokuď v tom tedy stále nemáte jasno, přečtěte si můj článek zde.

A co to je? ISO nebo citlivost vyjadřuje citlivost snímače fotoaparátu na světlo. Když je málo světla, použijete vyšší ISO (třeba 600,800), ale při detailním přiblížené potom uvidíte drobné nedostatky a neostrosti (šum). Ovšem pokuď je dostatek světla, je dobré volit tedy co nejnižší ISO (100,150,..).

Čím je ISO vyšší, tím se na fotografii projevuje více šum. Proto není dobré, když máš citlivost na automat. Je lepší totiž citlivost držet v nižších hodnotách, protože jak jsem již řekla, stupá hladina šumu.

A kdy nastavit jaké ISO? Nízká citlivost (ISO 100, 150, 200) je třeba u fotek portrétů, makra, krajiny, street fotky, sportovních. A vyšší ISO použijeme třeba u focení noční oblohy (třeba 600, 800). Ideální by byla samozřejmě co nejnižší, ovšem fotografie by byla příliš tmavá a nešlo by nic vidět.

Na závěr jsem přichystala pět snímků kde jsem začala u ISO 100 a zvyšovala jsem jej. Jak vidíte, se stoupající citlivostí stoupá i intenzita světla na fotce. Vznikají pak nepěkné přeplaly a o šumu raději ani nemluvím.. :D

Fotografie | Clona

14. května 2013 v 20:35 | zRzQa
Když jsem začínala se zrcadlovkou neměla jsem vlastně ani ponětí o tom, co to vlastně clona, čas a citlivost ve foto odvětví znamená. Bojovala jsem s tím celkem dlouho, ale už můžu říct, že už tomu rozumím. Chtěla bych Vám pomoct a objasnit Vám postupně co tyto tři pojmy znamenají a jak s nimi pracovat. V tomto článku se zaměříme na clonu. Pokusím se to napsat co nejsnadněji pochopitelným způsobem. Máte-li otázky, ptejte se v komentářích.

Clona
Je to vlastně zařízení, přes které prochází světlo ke snímači. Pamatujte si (!), že čím je číslo nižší (např. f/4.8), tím je více clona otevřená a naopak - vysoké číslo (třeba f/18), menší průnik světla.

Také ovlivnuje hloubku ostrosti - čím je otvor větší, tím menší je hloubka ostrosti a platí to samozřejmě i naopak, že čím menší je otvor clony, tím větší je hloubka ostrosti.

A teď si ukážeme, jak funguje clona v praxi. Připravila jsem pro vás šest snímků s měnící se clonou. Zašneme s nejmenším clonovým číslem (f/5.6) - clona je nejvíce otevřená a proniká nejvíce světla. Tudiž z těchto snímků je nejsvětlejší. Čím clonové číslo zvyšuje (tzn.clona je méně a méně otevřená), tím jsou snímky tmavší, jelikož na snímač dopadů méně světla.

Fotografování | Odrazné desky

9. května 2013 v 11:47 | zRzQa
Nedávno jsem tak hledala jak zhruba cenově vycházejí různé velikosti odrazných desek k fotografování, které vám pomůžou když není třeba dostatek světla a pomocí odrazu tak nasvítí daný předmět/obličej/... a neměla jsem vážně ani tušení, na kolik to vychází. Chci si totiž pořídit stříbrnou odraznou desku. Často se to prodává v sadě. Chtěla bych si vyzkoušet v praxi samozřejmě všechny, ale zase nechce se mi do toho valit tolik peněz. Proto se poohlédnu spíš tak na nějaké desky do těch cca 400Kč.

Ovšem každá barva má trošku jiný účinek díky odrazné fólii, pojďme to trošku rozebrat...

Černá barva - všechno světlo pohltí, používá se často pro tmavé pozadí třeba u portrétů.
Bílá barva - odráží měkké difuzní světlo a může se umístit před blesk
Stříbrná barva - silně odráží světlo a využívá se nejčastěji
Zlatá barva - silně odráží světlo jako stříbná deska, avšak dodává světlu takové teplejší zbarvení a je to přirozenější. Používá se často u portrétů, kde rozzáří celý obličej a hlavně oči.

Desky jsou k dostání v různých velikostí. Ovšem při focení je většinou potřeba mít nějakého pomocníka, protože držet odraznou desku a fotit je příliš obtížné. Existují ale i stojany na desky. Nejpoužívanější jsou ale podle mě desky v rozmězí 60-150cm a ty najdeme již od těch cca 300Kč.

Ovšem jen tak ze zvědavosti jsem si chtěla jen na rychlo vyzkoušet, zda to fakt tak dobře funguje a udělala jsem si dvě fotky - bez odrazné po domácku vyrobené desky a poté s.

A pokuď nemáte tu možnost a nebo se vám prostě do toho peníze nechtěji valit, stačí si vystřihnout z nějakého pevného kartonu vetší kruh a nalepit na něj obyčejný stříbrný alobal, ale nový. Nepoužívejte nějaký starý pomačkaný. Pak by to mohlo hůř odrážet světlo.

Více čtěte v celém článku...

Fotografování | Vysvětlivky (tlačítka, funkce na displeji)

8. května 2013 v 16:58 | zRzQa
Napadlo mě založit novou rubriku s názvem "Fotografování (tipy, rady,...)" tak doufám, že aspoň některým bude trošku užitečná. Začla bych tedy od těch uplně primitivních věcí a to vysvětlivek tlačítkem a funkcí na displeji. Spíš prostě popsat co je co. V dalších článcích podrobněji rozeberu například clonu, čas a citlivost, apod..

* Režimy jako M,A, S a P rozebreme v jiném článku.

TOP fotografové / Coigny, Cornish, Ascough

4. dubna 2013 v 6:02 | zRzQa
To, že mě baví fotit a focen je můj velký koníček, už jste zdřejmě postřehli. Tentokrát bych chtěla zapátrat do jiné časti - oblíbení fotografové. Obdivuji je, přemýšlím u jejich fotografií, které v sobě mají neskutečné kouzlo a nejsou to jen bezmyšlenkovitě vyfocení símky. V první části bych vám představily tyto tři fotografy. Ti, kteří se o tohle moc nezajímají, tak jim tyto jména zdřejmě nic moc neřeknout. A proto čtěte dále..

Jako prvního bych uvedla Christian Coignyho. Tomuto muži je 66let. Z jeho tvorby si můžeme všimnou, že fotí pouze černobílé fotografie. Fotí klasickým fotoaparátem, používá pouze přirozené světlo. Pokuď je dobré světlo, fotka výjde dobře technicky, tak je to skutečně dokonalý snímek. V Christianově tvorbě najdeme hodně fotek aktů. Já akty obdivuji. Někteří na to mají negativní názor, vidí v tom něco sprostého a nevkusného pro veřejnost. Ovšem pro mě je to umění a ocenuji jej.

Webová stránka: http://www.christiancoigny.com

Další je známý krajinář Joe Cornish. Narodil se v roce 1958 a studoval umění na Reading University. Od roku 1986 začal cestovat. V roce 1991 odjel na Aljašku na expedici. Napsal mnoh knih a jeho fotografie jsou uvedeny jako ilustrace ve velké množství knih. Ikdyž se přiznám, že focení krajin mě nijak neuhvátilo, jeho fotky mi doslova vyrazily dech.

Webová stránka: http://www.joecornishgallery.co.uk/

A jako posledního v tomto článku bych chtěla uvést svatebního fotografa Jeffa Ascougha. Přes více než dvacet let Jeff cestoval křížem krážem ve Velké Británii, fotografoval svatby pro lidi ze všech oblastí světa. Je všeobecně uznáván jako průkopník svatební fotožurnalistiky ve Velké Británii a jedním z nejvlivnějších fotografů.

Webová stránka: http://www.jeffascough.com/

10x věcí, které zaručeně zničí tvou fotku!

20. října 2012 v 13:59 | zRzQa
Na tomto článku jsem dnes pracovala skoro 3hodiny, tak doufám, že tady nebude jen kritika :D

POKRAČOVÁNÍ V CELÉM ČLÁNKU
 
 

Reklama